DANSKDEUTSCHENGLISH


Program

 

Fredag den. 31. maj 2019

 

 

 

Hvornår? Hvad?                                             Hvor?
Kl. 10.00 - 17.00

Salgsmessen....................

      Tønder Sports og Fritidscenter Hal 2 og 3
Kl. 10.00 - 17.00 Museum Sønderjylland, Kulturhistorie Tønder       Kongevej 51, Tønder
Kl. 10.00 - 17.00 Drøhses Hus       Storegade 14, Tønder
Kl. 10.00 - 16.00 Kursus v. Kirsten Koch  
Kl. 15.00 – 18.00 Workshop: Tønderknipling v. Helle Schultz m.fl  
Kl. 15.00 – 18.00

Workshop: Idria v. Bente Eskerod

 
Kl. 15.00 – 18.00

Workshop: Torchon-knipling v. Else Marie Bjerregaard

 
Kl. 15.00 – 18.00 Workshop; Orkis v. Inga Madsen og Lene Bjørn       Drøhses Hus, Storegade 14, Tønder
Kl. 19.30 Kaffebord       Tønder Sports og Fritidscenter Hal 1

 

 

 

Lørdag den. 1. juni 2019

 

Hvornår? Hvad?     Hvor?
Kl. 9.00 – 9.45

Foredrag..................  
(Engelsk)
v .Elsemarie Dam-Jensen

“Hvide og sorte kniplinger”....

   Museum Sønderjylland Kulturhistorie Tønder

   Kongevej 51

Kl. 10.00 - 17.00   Salgsmessen    Tønder Sports og Fritidscenter Hal 2 og 3
Kl. 10.00 - 17.00 Drøhses Hus    Storegade 14, Tønder

Kl. 10.00 - 17.00

Museum Sønderjylland Kulturhistorie Tønder    Kongevej 51, Tønder
Kl. 11.00 – 11.45 Foredrag (Dansk)

v .Elsemarie Dam-Jensen

“Hvide og sorte kniplinger”....

 
Kl. 13. 00 - 15.00

Knipleskolen knipler

 
Kl. 13.00 – 16.00

Workshop: Tønderknipling v. Helle Schultz m.fl

 
Kl. 13.00 – 16.00 Workshop: Torchon-knipling v. Else Marie Bjerregaard       
Kl. 13.00 - 16.00

Workshop: Idria v. Bente Eskerod

      
 
Kl. 13.00 - 16.00

Workshop; Orkis v. Inga Madsen og Lene Bjørn

   Drøhses Hus, Storegade 14, Tønder
Kl. 18.30 Middag    Tønder Sports og Fritidscenter

 

 

Søndag den. 2. juni 2019

 

Hvornår?      Hvad?     Hvor?
Kl. 9.00 – 10.45

Foredrag........................    (Engelsk)
v. Inger Lauridsen

Kniplekræmmere i landsbyer omkring Tønder     og deres liv.

    Museum Sønderjylland Kulturhistorie Tønder,

    Kongevej 51

Kl.10.00 -15.00   Salgsmessen    Tønder Sports og Fritidscenter Hal 2 og 3
Kl. 10.00 - 17.00 Drøhses Hus

   Storegade 14, Tønder

Kl. 10.00 - 17.00

Museum Sønderjylland Kulturhistorie Tønder    Kongevej 51, Tønder
Kl. 11.00 –11.45 Foredrag: (Dansk)

v. Inger Lauridsen

Kniplekræmmere i landsbyer omkring Tønder og deres liv.

    Museum Sønderjylland Kulturhistorie Tønder, 

    Kongevej 51

12.00 – ca.16.00

Udflugt

    Afgang Museum Sønderjylland, Kongevej 51      og Tønder Sports og Fritidscenter

    ved Danhostel Tønder